Ashford Puolaaja
Täydellinen langanpuolausta helpottava puolaaja, jota on helppo käyttää! Viistottu teräskara pitää puolanpohjan hyvin paikoillaan ja nailonlaakerit kestävät kovaakin käyttöä. Nopea 12:1 välitys takaa joutuisan puolauksen, vaikka kyseessä onkin käsikäyttöinen laite. Lakkaamaton. Pakkaus sisältää myös kiinnitykseen käytettävän pöytäpuristimen ja yhden nailonpuolanpohjan.
Katso parhaat puolausvinkit ja erilaisten sukkuloiden käyttö ohjevideoltamme!
94,20 €
Varastossa
Osasto: KUDONNAN LISÄTARVIKKEET
Lisätiedot
| Mitat | 23,5 × 20 × 5,5 cm (senttimetri) |
|---|
Saatat myös pitää...
-
Kauniisti muotoiltu, käteen hyvin sopiva venesukkula kankaankudontaan. Pakkaus sisältää sukkulan ja yhden nailonpuolanpohjan. Sukkulan pituus 29 cm. Katso parhaat ja näppärimmät vinkit eri sukkuloiden käyttöön ohjevideoltamme!
-
Nopeuta työskentelyäsi Ashfordin hapsuttajalla! Voit tehdä kierretyt hapsut huiveihin, huopiin ja erilaisiin asusteisiin nyt helposti ja kätevästi ranteita ja sormia rasittamatta. Laite soveltuu mainiosti myös silloin, kun haluat tehdä kierrettä erilaisiin koruihin, nauhoihin ja nyöreihin tai kiertää kuituja ennen niiden huovutusta. Katso myös vinkkivideo alta! Fringe twister on lakattu, paketti sisältää myös pöytäpuristimen.
-
Kestävät ja helppokäyttöiset, nailonista valmistetut puolanpohjat rulla- ja venesukkuloihin. Reunat tekevät puolaamisesta helpompaa niin aloittelijalle kuin kokeneellekin kutojalle. Puolanpohjan reikä on viistottu, joten se pysyy hyvin paikoillaan puolatessa ja sopii useimpiin puolauslaitteisiin. Pakkaus sisältää 10 kpl puolanpohjia. Katso parhaat puolausvinkit ja erilaisten sukkuloiden käyttö ohjevideoltamme!
-
Kirja on englanninkielinen. Elsa Krogh, Danish weaver, spinner and author, has brought together her favourite weaving patterns using four, six and eight shafts. Elsa has woven beautiful and exciting shawls, scarves, cushions, towels, table runners, placemats and fabric material, She uses a variety of techniques from twill to summer and winter and modern backed weaves and there are projects for all levels of weaving experience. Many of the patterns are sourced from archival material from local museums. Elsa brings a wonderful sense of continuity to her craft as well as elegant Scandinavian style.
Tutustu myös
-
Lisäpirrat kauppanimellä Rigid Heddle 60 cm myytäviin kangaspuihin. Käytä pirtakangaspuitasi ja lankavarastoasi monipuolisesti ja luovasti ja kudo erilaisia tekstiilejä ja tekstuureja lisäpirtojen avulla! Ashfordin puissa lisäpirrat on ergonomisesti muotoiltu ja kaikki puuosien reunat pyöristetty - puuosat ovat käteen sulavat ja sopivat, ja siten myös miellyttävät käyttää. Pirtamodulit on valmistettu kestävästä ja vahvasta nylonista, puuosat ovat pyökkiä. Rigid Heddle ja Sample It -puiden lisäpirtojen puuosia ei ole pintakäsitelty. Pirtoja on saatavilla eri vahvuisille langoille. Pirrat 1,2,3 lankaa/cm (koot 10, 20, 30) ovat isosilmäisiä ja soveltuvat erikoisen paksuille langoille, nyöreille, nauhoille, trikoomatonkuteelle tai narumaisille materiaaleille. Peruspakettiin kaikkien puiden mukana kuuluu numeron 30 pirta, johon useimmat paksummat neulelangat (vahvuus DK, puikkokoko 5-6) menee mukavasti. Numeron 40 lisäpirta on todella monikäyttöinen ja hyvin erilaisille loimilangoille sopiva - ohuemmalla langalla saat harvasidoksisempaa, vähän paksummalla langalla saat lopputuloksesta tiiviimpää. Jos käytät neulelankoja loimessa, numeron 40 pirtaan menee 3-4 puikoilla neulottava tai virkattava neulelanka. Saatavilla on myös ohuille langoille soveltuvia 5 lankaa/cm ja 6 lankaa/cm pirtoja (koot 50 ja 60). Näissä loimilangan kannattaa olla ohut, mutta tiukkakierteinen. Kokeile vaikka puuvillaa, puuvillapellavaa tai pitsihuiveihin tarkoitettuja silkkivillasekoitelankoja!
-
Ashfordin omat, tukevat loimipäreet loimen vahvistamiseen, kun teet pidempää lointa. Materiaali on sama kuin puiden mukana toimitettavissa päreissä. Pakkauskoko 20 kpl. Päreen pituus: 44 cm (Rigid Heddle 40 cm, tarvittaessa lyhennettävissä pituuteen 41 cm, jolloin sopivat SampleIt 40 cm puiden kanssa) 57 cm (Knitters Loom 50 cm) 64 cm (Rigid Heddle 60 cm, sekä 60 cm leveät pöytäkangaspuut) 77 cm (Knitters Loom 70 cm) 84 cm( Rigid Heddle 80 cm sekä 80 cm leveät pöytäkangaspuut)
-
VARIDENT-PIRTA /RIGID HEDDLE LOOM 80 CM Toimitukseen kuuluu avattava pirtakehikko sekä 24 kappaletta pirtamoduleita, joiden leveys on joko noin 5 tai noin 10 cm. Moduleiden tiheydet ovat 1, 2, 3, 4, 5 ja 6 lankaa/cm. Kutakin tiheyttä on paketissa 4 kappaletta: kaksi kapeaa ja kaksi leveää modulia. Modulit on valmistettu kestävästä ja vahvasta nylonista, puuosat ovat pyökkiä ja ne on lakattu. Kudontaideoita Varident-pirralle ja yhteensopivat tuotteet löydät alempaa kohdasta Saatat myös pitää...
-
Luo loimi nopeasti ja helposti vipukangaspuihin, pöytäkangaspuihin tai sylikangaspuihisi Ashfordin helppokäyttöisillä luomapuilla! Luotavan loimen maksimipituus on 15 metriä. Luomapuut ovat tukevat ja helppokäyttöiset ja saat tehtyä tiuhdan loimen molempiin päihin. Luomapuut ovat todella näppärää kokoa: korkeus vain 88 cm, leveys avattuna 56,5 cm. Ympärysmitta on noin 1,5 metriä. Luomapuut kiinnitetään käytön ajaksi puristimilla pöytään kiinni. Valmistusmateriaali pyökki, osia ei ole pintakäsitelty. Toimitus osina kokoamisohjeen kera. Suosittelemme osien pintakäsittelyä suojaavalla vahalla tai puuöljyllä ennen tuotteen kasaamista.






















